RELACJA

Z KONFERENCJI

I JESIENNA KONFERENCJA KARDIOLOGICZNA - SPOTKANIE W SERCU OSTROWA

Wymiana doświadczeń naukowych i poszerzenie wiedzy z zakresu leczenia chorób serca. Taki cel przyświecał zorganizowanej w Ostrowie Wielkopolskim, po raz pierwszy,  Jesiennej Konferencji Kardiologicznej-Spotkanie w sercu Ostrowa.

Jej Organizatorem była ORL WIL Delegatura w Ostrowie Wielkopolskim - na czele z Wiceprezesem Wiesławem Wawrzyniakiem i ostrowski Oddział Kardiologiczny. Kierownikiem naukowym konferencji był dr n. med. Janusz Tarchalski. Swoją obecnością konferencje zaszczycił prezes ORL WIL Artur de Rosier oraz Wiceprezes Krzysztof Kordel.

 

W programie konferencji był m.in. cykl wykładów na temat standardów, zaleceń, stanowisk i meandrów codziennej praktyki lekarskiej, niewydolności serca oraz zaburzeń rytmu i przewodzenia, a także warsztaty EKG - „Jakie EKG może „zagrozić” pacjentowi? poprowadzone przez prof. Rafała Baranowskiego z Instytutu Kardiologii z Warszawy. W spotkaniu wzięło udział ponad 180 lekarzy z całej Wielkopolski.

 

„Bardzo się cieszę, że udało nam się wspólnie zorganizować konferencję, spotkanie, które było organizowane z myślą o lekarzach rodzinnych, POZ oraz kardiologach z całej Wielkopolski. Po licznych rozmowach prowadzonych z wieloma lekarzami z powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych, którzy kierują do nas swoich pacjentów,

wiedziałem, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu wykłady, najnowszą wiedzę z dziedziny kardiologii. Ideą konferencji było zacieśnienie współpracy, bliższe poznanie się, a jednocześnie skorzystanie z eksperckiej wiedzy znakomitych profesorów” - mówił dr n. med. Janusz Tarchalski - współorganizator, kier. naukowy konferencji.

 

„Wspólnymi siłami, mówię tu o doktorze Januszu Tarchalskim, jego zespole, jak i całym personelu delegatury WIL w Ostrowie, udało nam się w ciągu dwóch miesięcy dokonać rzeczy, która jeszcze jakiś czas temu wydawała się niemożliwa do zrealizowania, zorganizować konferencję kardiologiczną na taką skalę, z tak wybitnymi autorytetami w dziedzinie kardiologii. Uważam, że jest to wyjątkowa konferencja z dwóch powodów. Po pierwsze integruje środowisko POZ i lekarzy internistów z kardiologami i profesorami z klinik. Teraz uczestnicy konferencji jeśli będą chcieli skonsultować pacjenta będą wiedzieli gdzie się udać, będą mogli liczyć na ich pomoc. Na takich spotkaniach nawiązują się kontakty, wymienianie są poglądy, a to jest bardzo ważne w życiu zawodowym każdego lekarza, później przekłada się to także na jakość opieki i leczenia pacjentów. Po drugie na takich konferencjach przekazywane są najnowsze wytyczne w leczeniu chorób kardiologicznych” -

mówił lek. dent. Wiesław Wawrzyniak - Wiceprezes ORL WIL, przew. Delegatury w Ostrowie Wlkp.

 

Uczestnicy spotkania wzięli udział w 3 panelach tematycznych w ramach, których odbyło się w sumie 11 wykładów. Do Ostrowa Wlkp. przyjechali znani i cenieni w środowisku kardiologicznym profesorowie jak:

prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler, prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj, prof. dr hab. n. med. Tatiana Mularek-Kubzdela, prof. dr hab. n. med. Dorota Zyśko, prof. dr hab. n. med. Stefan Grajek, prof. dr hab. n. med. Piotr Rozentryt, prof. dr hab. n. med. Marek Jemielity, dr hab. n. med. Zofia Oko-Sarnowska, dr hab. n. med. Artur Baszko, dr hab. n. med. Filip Szymański, dr n. med. Helena Martynowicz oraz dr n. med. Andrzej Jóźwiak.

 

„Konferencja jest bardzo ważna bo zazwyczaj mamy kontakt ze sobą na odległość, pacjenci kierowani są z ośrodków niższej referencyjności do klinik, ale okazji by spotkać się osobiście jest bardzo mało. Konferencja w Ostrowie Wlkp. to znakomita okazja by, twarzą w twarz, spotkać się z kolegami po fachu, porozmawiać, wymienić doświadczenia. To jest bezcenne bo buduje solidarność zawodową, ułatwia przekazywanie tych najnowszych informacji. My jako wykładowcy staramy się przekazać uczestnikom spójną wiedzę, opartą na faktach i najnowszych doniesieniach naukowych zarówno tych europejskich jak i światowych. Ta można powiedzieć wiedza w pigułce ułatwi nam potem wzajemne kontakty, a co za tym idzie w zasadniczy sposób wpłynie na zdrowie i życie pacjentów” - mówiła prof. dr hab. n. med. Zofia Oko-Sarnowska.

 

Fakt, że znani w kraju profesorowie przyjęli zaproszenie Delegatury WIL w Ostrowie i oddziału kardiologicznego - to dowód, że ostrowski oddział jest na wysokim poziomie.

 

„Oddział Kardiologiczny w Ostrowie Wlkp. to nie jest mały, powiatowy ośrodek. Doktor Janusz Tarchalski stworzył tutaj oddział na miarę XXI wieku, w kraju jest jednym z pionierów badań hemodynamicznych i leczeniu inwazyjnym. Doktor Tarchalski i jego zespół stworzyli prężnie działający ośrodek i chwała im za to. A to, że na jego zaproszenie odpowiedziało tylu znakomitych profesorów i tylu lekarzy to świadczy o tym jakim szacunkiem go darzą i że jest potrzeba organizacji takich konferencji tutaj w Wielkopolsce.” - mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Rozentryt - Śląskie Centrum Chorób Serca.

 

„Zasadnicza rola konferencji polega na tym, żeby wskazać lekarzom tutaj na miejscu w Ostrowie Wlkp. na pewne nowe możliwości terapeutyczne, które można wykorzystać w leczeniu, a które stosują tylko duże ośrodki kliniczne, mowa tu np. o wszystkich mechanicznych sposobach wspomagania krążenia. Dla mnie osobiście konferencja jest również bardzo inspirująca, ja także zdobywam tutaj wiedzę. Jestem przecież w jednym z najlepszych ośrodków kardiologicznych w Wielkopolsce, który z całą odpowiedzialnością mogę polecić” -  mówił prof. dr hab. n. med. Marek Jemielity - Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

 

Sala Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie odbyła się konferencja, wypełniona była po brzegi. Do Ostrowa Wlkp. Przyjechali lekarze interniści i POZ nie tylko z powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych, ale także Leszna Konina, czy Koła.

  • logo_wil_bez_nazwy_kwadrat
  • Black Facebook Icon