RELACJA

Z KONFERENCJI

II JESIENNA KONFERENCJA KARDIOLOGICZNA - SPOTKANIE W SERCU OSTROWA

9 listopada 2019 roku odbyła się II Jesienna Konferencja Kardiologiczna „Spotkanie w Sercu Ostrowa”, której głównym organizatorem była Wielkopolska Izba Lekarska Delegatura w Ostrowie Wielkopolskim pod przewodnictwem Wiceprezesa ORL WIL Wiesława Wawrzyniaka oraz Oddział Kardiologiczny ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim. Kierownictwo naukowe objął kierownik oddziału, członek ORL WIL, Janusz Tarchalski. W konferencji wzięło udział około 320 osób, wśród nich lekarze kardiolodzy, interniści, lekarze medycyny rodzinnej i lekarze wielu innych specjalności. Konferencję uroczyście otworzyli Wiesław Wawrzyniak oraz Janusz Tarchalski.  

 

- Dynamika rozwoju współczesnej kardiologii jest ogromna, dlatego ciągłe kształcenie i podnoszenie kwalifikacji lekarzy różnych specjalności jest tak ważne. Zainteresowanie tą dziedziną przekroczyło nawet oczekiwania nas – organizatorów, co wskazuje na konieczność kształcenia doskonalącego przez izbę lekarską. – podkreślał Wiesław Wawrzyniak. - Bardzo ważne jest też to, aby lekarze potrafili poprawnie odczytywać zapis EKG, stąd na tegorocznej konferencji nie tylko wykłady, ale i warsztaty EKG. Lekarze pierwszego kontaktu muszą wiedzieć jak pomóc pacjentowi, który się do niego zgłasza,jak prowadzić i kontynuować leczenie - dodał.  

 

Jesienna konferencja kardiologiczna ma służyć wymianie doświadczeń naukowych i poszerzaniu wiedzy z zakresu kardiologii. Przedstawiamy najnowszą wiedzę medyczną. Tylko w tym roku ukazały się cztery nowe zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i to właśnie one były tematem pierwszych czterech wykładów. - mówił Janusz Tarchalski.  

Zebranych powitał Artur de Rosier - Prezes ORL WIL.

 

Zjechali się tutaj fachowcy o światowej klasie, by przekazać innym najnowocześniejszą wiedzę, opartą o standardy, które weszły w życie od września tego roku. Ta aktualność jest bardzo ważna - podkreślał Artur de Rosier. Zaznaczył, że cieszy go również ogromne zainteresowanie uczestników. – Cieszy, że ponad 300 osób doceniło Ostrów Wielkopolski, gdzie funkcjonuje świetny oddział kardiologiczny, a wykłady mają charakter ogólnopolski - dodał.  

Jedni z najlepszych kardiologów w kraju przyjechali do Ostrowa by wymienić się doświadczeniami i podzielić się wiedzą z tymi, którzy na co dzień mają styczność z pacjentami cierpiącymi na choroby układu krążenia a więc lekarzom rodzinnym, POZ, lekarzom pokrewnych dziedzin, pielęgniarkom jak i samym chorym. Rozmawiano mi.in. o roli lekarza rodzinnego w walce z epidemią chorób sercowo-naczyniowych według wytycznych ESC, leczeniu przeciwkrzepliwym i przeciwpłytkowym oraz niewydolności serca a także pacjencie ze stymulatorem czy leczeniu arytmii. W sumie odbyło się 11 wykładów oraz trzy warsztaty.  

- Jak widać po zainteresowaniu konferencją potrzeba jej organizacji jest olbrzymia. Ja jestem niezmiernie wdzięczna środowisku za to, że mogę tutaj przyjeżdżać, że mogę przedstawiać aktualny stan wiedzy na temat tego, co dzieje się aktualnie w kardiologii - mówiła prof. Jadwiga Nessler ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Uważam, że jest to bardzo ważne ponieważ my w dużych ośrodkach mamy możliwość ciągłego korzystania z tej aktualnej wiedzy natomiast w małych ośrodkach istnieje potrzeba ciągłej edukacji. Taka konferencja to wspaniały pomysł i gratuluje jej organizatorom przygotowania tak bogatego i ciekawego programu.  

 

Oprócz trzech paneli wykładowych odbył się cykl warsztatów m.in. „Warsztaty Ostrów dla Serca”- spotkanie dla pacjentów oraz ich bliskich z lekarzami podczas którego mówiono m.in. o Polskim Stowarzyszeniu Osób z Niewydolnością Serca, czym jest niewydolność serca – co każdy powinien wiedzieć, jak żyć z wszczepionym urządzeniem – czego się bać, na co zwrócić uwagę oraz o diecie przy chorobach serca. Poprowadzili je lekarze kardiolodzy: prof. Ewa Straburzyńska-Migaj, Marta Kałużna-Oleksy, Agnieszka Trawczyńska, Maciej Gamski oraz dietetyk Ewelina Skrobańska. Warsztaty te odbyły się przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca oraz Samorządu Powiatu Ostrowskiego.  

 

Blisko 70 lekarzy wzięło udział w warsztatach EKG - „Pułapki EKG w codziennej praktyce lekarza rodzinnego”, które poprowadził prof. Dariusz Kozłowski.  

 

Na koniec zorganizowano warsztaty z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, z których skorzystało blisko 50 lekarzy i pielęgniarek. Poprowadzili je Maciej Gamski oraz Genowefa Błaszczyk, ratownicy medyczni z ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim: Wojciech Kornaszewski, Bartosz Wróbel i pielęgniarz Sławomir Bartkowiak.    

 

Ilość pacjentów z chorobami serca wzrasta. Jak pokazują statystyki schorzenia układu sercowo-naczyniowego są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów zarówno w Polsce jak i w innych krajach wysoko rozwiniętych. Społeczeństwo się starzeje, pacjenci z zawałami serca, to pacjenci dożywotnio chorzy, którzy kiedyś nie przeżywali, dziś są to osoby z niewydolnością serca, które z powodzeniem leczymy - mówił Janusz Tarchalski. W swojej pracy zawodowej najczęściej spotykamy się z pacjentami z chorobą niedokrwienną serca, osobami po zawałach, z niewydolnością serca oraz po udarach i z postępującą miażdżycą - zaznaczyła prof. Jadwiga Nessler.  

Dzięki tej konferencji poznaliśmy najnowsze wytyczne dotyczące kardiologii, leczenia osób ze schorzeniami układu krążenia. Wybitni profesorowie przekazali nam tę wiedzę w sposób przejrzysty, a co ważniejsze praktyczny. Dzięki temu wiemy na co zwrócić uwagę w przypadku pacjentów z niewydolnością serca, jak leczyć i jak stosować najnowsze leki. To znacznie ułatwi nam pracę w przychodniach - podkreślił Tomasz Ziąbka - uczestnik konferencji, przedstawiciel lekarzy POZ z Delegatury Ostrowsko-Krotoszyńskiej.

  • logo_wil_bez_nazwy_kwadrat
  • Black Facebook Icon